Za učenike osmog razreda završni je razred bio obilježen projektom „Poezija u kulturi, kultura u poeziji“ koji se provodio tijekom čitave nastavne godine 2024./2025. pod vodstvom učiteljice hrvatskoga jezika Josipe Kvasine Rimac i knjižničarke Tanje Konforte.
Cilj nam je bio upoznati učenike s poezijom popularne kulture, poetikom i glazbenim pravcima od osamdesetih godina 20. stoljeća nadalje, uvidjeti utjecaj popularne kulture na svakodnevicu te potaknuti kreativnost.
Projekt je bio podijeljen u tri faze, prema razdoblju koje se obrađivalo – osamdesete, devedesete i na koncu dvijetisućite. Svakom su razdoblju bila posvećena najmanje dva uvodna sata, u svakom su se učenici okušali u pisanju poezije koristeći različite tehnike, te je u svakoj fazi projekta s učenicima razgovarao gost glazbenik, predstavnik vremena kojim se bavimo. Učenici su samostalno i u skupini istraživali, proučavali, organizirali podatke i na različite načine predstavljali i primjenjivali naučeno i spoznato. Nadamo se da im je nakon ovog projekta poezija barem malo bliža i privlačnija te da su sada svjesni da je poezija svagdje oko nas.
Osamdesete
Desetljeće koji mnogi pamte po šarenilu i veselju našim je učenicima, naravno, bilo posve nepoznato. Zato su uvodni sati bili posvećeni povratku u prošlost na velika vrata – a kao najveći izazov pokazalo se otvaranje i pokretanje kasetofona!
Priču iz prve ruke čuli su od Borisa Hrepića Hrepe, jednog od osnivača Daleke obale, koji je s učenicima i zasvirao, a dojam su upotpunili obilazeći muzeje Zagreb 80-ih i Muzej novog vala.
Pjesnički im je zadatak bio jednostavan – napisali su činkvine, no zato im je onaj drugi, rekonstrukcija poznatih fotografija, dao priliku da puste mašti na volju i dobro se zabave.
Devedesete
O kulturno-povijesnoj, glazbenoj pa i političkoj situaciji učenici su najprije istražili sami, a potom su ugostili Milu Kekina koji im je pričao o tom razdoblju i odgovarao na brojna pitanja.
Pisali su „zrcalne pjesme“, pjesme suprotne poznatim hitovima devedesetih, a potom uz pomoć Chat GPT-ja i ljubavne pjesme te u povodu Valentinova upriličili Večer ljubavne poezije.
Devedesete ne bismo mogli završiti bez posebnog osvrta na Domovinski rat, stoga smo u Kazalištu Gavella pogledali predstavu po tekstu Ivane Bodrožić „Hotel Zagorje“.
Dvijetisućite
Nakon uvodnih sati i predstavljanja onoga što su saznali istražujući o ovome desetljeću, učenici su se okušali u tehnici pisanja blackout-poezije.
Treće razdoblje našeg projekta u goste nam je dovelo predstavnicu hrvatske hip-hop scene Mirelu Priselac Remi. Uz energičan razgovor u učionici se i repalo jer se Remi pridružio naš Lukas iz 8. a.
Pjesme Elementala bile su nadahnuće i za najkreativniji zadatak našeg projekta – zadatak koji je zahtijevao interpretaciju pjesme i njezinu audio-vizualnu prezentaciju, dakle pravi scenarij i snimanje, što je rezultiralo gotovo pa novim spotovima. Malo je reći da smo oduševljeni rezultatima, a ovdje donosimo samo nekoliko učeničkih radova…
Malena, 8. b: https://www.youtube.com/watch?v=sUL_aXjb68I
U velikom gradu, 8. a: https://www.youtube.com/watch?v=tDH8AYN6FN0
Nešto glasno, 8. b: https://youtu.be/Aq4cCgSEoig