Vukovar

Učenici osmih razreda naše škole boravili su 7. i 8. studenog u gradu Vukovaru i njegovoj okolici. Kako bismo na vrijeme stigli u Memorijalni centar Domovinskog rata u Vukovaru, krenuli smo iz Zagreba već u 5:30. Nakon kratkog predaha imali smo detaljnu prezentaciju u kojoj smo naučili više o situaciji u kojoj je bio Vukovar prije i tijekom Domovinskog rata. Nakon toga čekala nas je prezentacija o trudu da se obrani Vukovar i prikaz situacije u kojoj se grad našao kada su sa svih strana krenuli napadi. Dio predavanja i prezentacije odnosio se na opasnost od minsko-eksplozivnih sredstava. Nakon predavanja mogli smo razgledati izloženo naoružanje koje se koristilo prilikom obrane grada (tenkovi, topovi, oklopna vozila i zrakoplovi) i fotografirati se kraj njega. Uslijedio je ručak i kratki odmor, a zatim smo krenuli dalje u razgledavanje grada. Prva destinacija bio je Gradski muzej Vukovar, odnosno dvorac Eltz u kojem smo slušali o povijesti Vukovara i samoga dvorca. Zatim smo posjetili Muzej vučedolske kulture. U Muzeju smo se upoznali s poviješću vučedolske kulture i njihovim izumima. Najbolji dio razgledanja grada bio je posjet Vukovarskom vodotornju po kojem je Vukovar poznat i slovi kao simbol neslomljenoga grada. Mogli smo se penjati do vrha s kojeg smo imali pogled na Dunav i cijeli grad. Umorni od cjelodnevnog razgledavanja, imali smo slobodno vrijeme za opuštanje i otkrivanje novih dijelova grada. 

Drugi dan ujutro svi učenici, puni energije, nastavili su obilazak koji je počeo razgledavanjem crkve svetog Filipa i Jakova. Ondje smo pogledali kratki film o Vukovaru te poslušali predavanje o pamćenju događaja iz Domovinskog rata u kojem smo čuli kako ne bismo trebali zaboraviti rat, ali u tom pamćenju ne gajiti mržnju prema drugima, već u svrhu da se povijest ne bi ponovila. Nadalje smo obišli Memorijalno groblje, Ovčaru i masovnu grobnicu gdje je pokopano više od dvjesto ljudi u jednoj jami bez ikakva obilježja.

Zadnja odredišta našeg obilaska bili su Trpinjska cesta, poznata još i kao Groblje tenkova, te bolnica u kojoj smo mogli vidjeti koliko je teška bila situacija tijekom rata, njihov nedostatak medicinskih potrepština i svih ostalih problema s kojima su se susretali. Obilazak smo završili kvizom u rodnoj kući našeg nobelovca, Lavoslava Ružičke.
U kvizu koji se odnosio na znanje o gradu i Domovinskom ratu, učenici naše škole Toma Č. i Tin J. osvojili su prvo mjesto. Na kraju terenske nastave mogli smo se opustiti i napokon krenuti natrag u Zagreb zahvaljujući svim ljudima koji su se žrtvovali za nas i našu domovinu.
Nikola M., 8.a

Skip to content